Računovodstvo
Znate li razliku između knjigovodstvenih i računovodstvenih usluga?
Često se događa da u razgovoru s potencijalnim klijentima koji traže ponudu za računovodstvene / knjigovodstvene usluge shvatimo kako oni zapravo traže servis ili osobu za “vođenje papira”, a ustvari uopće ne razlikuju računovodstvo od knjigovodstva.
Ta dva pojma nikako ne bi trebalo poistovjećivati.
Zadatak knjigovođe je da proknjiži poslovnu dokumentaciju te da to napravi tako da knjiženje bude u skladu sa zakonskim propisima. Knjiženja koja provode knjigovođe moraju biti temeljena na vjerodostojnim ispravama.
Zadaci računovođe su puno opsežniji:
- stalno praćenja zakonskih propisa
- analiziranje poslovanja
- uočavanje i upućivanje na propuste
- traženja najadekvatnijeg rješenja za unaprjeđenje poslovanja.
Računovođa sastavlja financijske izvještaje tj. bilancu i račun dobiti i gubitka.
Dobar računovođa može vam uštedjeti mnogo živaca ali i osigurati da iz svog poslovanja izvučete maksimum financijske koristi, a opet sve u skladu sa zakonskim propisima.
Računovođa posjeduje puno šire znanje od knjigovođe, te potvrdu svojih stručnih znanja i kvaliteta dokazuju certifikatom ovlaštenog računovođe kojih je u našoj zemlji još uvijek nevelik broj.
Prikupljanje, obrada i analiza informacija koje računovođa treba oblikovati u izvještaje za lakše donošenja poslovnih odluka iziskuje vrijeme ali i stručno znanje te stalnu edukaciju, stoga se sukladno tome razlikuju i cijene knjigovodstvenih od računovodstvenih usluga.
Računovodstvene usluge su od presudnog značaja za vaše poslovanje, a dobar računovođa trebao bi biti vaš najvažniji poslovni partner.
Računovodstvo se bavi zapisom svih financijskih transakcija koje se dogode u jednoj poslovnoj organizaciji. Isključivo je povijesnog karaktera, odnosno zapisuju se podaci koji se mogu dokazati da su se već dogodili (nikako ono što smatramo da će se tek dogoditi u bližoj ili daljoj budućnosti). Korijeni računovodstva sežu u Mezopotamiju, a jednostavno računovodstvo se spominje u Bibliji (Novi zavjet) i Kuranu.
Računovođa je osoba koja vrši zapise (vodi račune) u poslovne knjige. Prema propisima o porezu na dohodak dvije su knjige od iznimne važnosti: Knjiga primitaka i izdataka i Knjiga prometa.
Osim te dvije knjige, zapisa koje jedna poslovna organizacija treba voditi je više, u zavisnosti od vrste organizacije te razmjera do kojih se proteže njena poslovnost. Najpoznatije su:
- Evidencija o tražbinama i obvezama;
- Evidencija o nabavi i uporabi reprodukcijskog i potrošnog materijala, hrane, pića i napitaka;
- Popis dugotrajne imovine;
- itd.